17.10.1926 roku pierwszy raz w Polsce – przewieziono przy pomocy balonów wolnych przesyłki pocztowe. W okresie międzywojennym 20-krotnie polskie balony zabierały na swe pokłady listy i kartki pocztowe nadane głównie przez filatelistów. W okresie powojennym Aeroklub PRL wznowił tę piękną dyscyplinę sportu.


W roku 1957 pierwszy balon sportowy „Syrena” stanowiący własność Warszawskiego Aeroklubu PRL miał wystartować w dniu Święta Lotnictwa z lotniska sportowego w Mielcu. W czasie napełniania go gazem zerwał się z uwięzi i poszybował w nieznanym kierunku. Mimo alarmów radiowych i prasowych ślad po nim zaginął. Stwierdzono, ze „Syrena” wylądowała w lesie Izdebskim w powiecie Krasnystaw. Odnaleziony przez mieszkańców pobliskich wsi balon w bezmyślny i karygodny sposób został zniszczony.


Epilogiem nieszczęśliwego startu „Syreny” była sprawa sądowa, skazująca winnych zniszczenia balonu na zasłużone kary.

Myślę, że parę słów trzeba by było zapisać odnośnie poczty, która była przed balonową. 

Poczta gołębia była pierwszą usługą pocztową łączności lotniczej Paryża w okresie wojny francusko-pruskiej wyprzedzając pocztę balonową. Pomysł zatrudnienia gołębi podczas oblężenia Paryża w latach 1870–1871 doprowadził do ożywienia systemu szkolenia gołębi do celów wojskowych. Utworzono wówczas wiele towarzystw hodowli gołębi tej klasy we wszystkich ważnych krajach europejskich, z czasem różne rządy ustanowiły systemy łączności do celów wojskowych za pomocą poczty gołębiej. Po dokładnym przetestowaniu przydatności gołębi między fortecami wojskowymi zwrócono uwagę na ich wykorzystanie do celów wojskowych drogą morską i gołębie posłużyły wówczas do wysyłania wiadomości na statki przycumowane w niedalekiej odległości od lądu. Po 1871 r. ustanowiono formalne usługi pocztowe z wykorzystaniem gołębi i wprowadzono rejestrację wszystkich ptaków.

Ale nie zawsze było tak dobrze. Jednocześnie w celu ograniczenia wydajności systemów poczt gołębich obcych krajów, wprowadzano utrudnienia w imporcie tych ptaków oraz coraz znaczne obostrzenia w szkoleniu gołębi do celów pocztowych. Jeszcze w 1871 r. w Niemczech rozpoczęto szkolenie sokołów i jastrzębi atakujących gołębie paryskie.

1

2

Paragwaj - 100. rocznica UPU.

Narodowy Panteon i Oratorium Matki Bożej Santa María de la Asunción, to mauzoleum ojczyzny, w którym spoczywają doczesne szczątki niektórych bohaterów historii Paragwaju, znajduje się w samym sercu Asunción. Jest to obowiązkowy przystanek dla wszystkich turystów i delegacji obcokrajowców, którzy przyjeżdżają do Paragwaju i odwiedzają Asunción. Jest to jednocześnie klejnot architektoniczny o dużej wartości artystycznej, kulturowej i dziedzictwa.

W październiku 1863 roku ówczesny prezydent republiki, Francisco Solano López, nakazał budowę oratorium Matki Bożej Wniebowziętej, zaprojektował je włoski architekt Alejandro Ravizza, we współpracy z budowniczym Giácomo Colombino. Jednak w wyniku wojny Trójprzymierza budynek pozostał niedokończony i stał na rusztowaniach przez ponad 70 lat. Dopiero po wojnie o Chaco w 1936 roku udało się go ukończyć i został zainaugurowany 12 października tego samego roku, aby dekretem prezydenckim przekształcić go w Narodowy Panteon Bohaterów.

Wewnątrz spoczywają szczątki wielkich postaci historii Paragwaju, takich jak Don Carlos Antonio López (Pierwszy Prezydent Konstytucyjny), Marszałek Francisco Solano López, Marszałek José Félix Estigarribia (bohater i zwycięzca w wojnie Chaco przeciwko Boliwii) i jego żona, generał José Eduvigis Díaz. Ponadto Dzieci-Męczennicy z Acosta Ñu, dwaj Nieznani Żołnierze, między innymi.

Zabytek ten został uznany w 2009 roku za jeden z Siedmiu Skarbów Materialnego Dziedzictwa Kulturowego Asunción. W ten sam sposób jego położenie stanowi zero i punkt początkowy wszystkich szlaków narodowych i ma bardzo ważną symbolikę dla Paragwajczyków, będąc miejscem zwołania w różnych sytuacjach lub szczególnych momentach, zwłaszcza jeśli chodzi o osiągnięcia piłkarskie.

Seria wydana z okazji setnej rocznicy Światowego Związku Pocztowego UPU. Światowy Związek Pocztowy (ang. Universal Postal Union - UPU) to organizacja wyspecjalizowana ONZ, z siedzibą w stolicy Szwajcarii Bernie.

 Główne zadania UPU to promowanie współpracy międzynarodowej w zakresie usług pocztowych, dbanie o rozwój usług pocztowych oraz pomoc techniczna dla państw, które są jej członkami. UPU ustala również standardy przesyłek pocztowych.Widnieje na nim gołąb ze znaczkiem w dziobie, na tle Panteonu Wniebowzięcia NMP.

Gołąb pocztowy – symbol od wieków związany z komunikacją pocztową. Jego nowoczesna forma łączy tradycję z wartościami UPU, takimi jak wolność słowa i swobodny przepływ informacji, które organizacja promuje na całym świecie.

Gołąb pocztowy przez długie wieki był kluczowym narzędziem komunikacji wykorzystywanym zarówno w czasach pokoju, jak i wojny. Dzięki swojej wyjątkowej zdolności do orientacji w terenie i silnemu instynktowi niejednokrotnie wpłynęły na bieg historii i uratowały wiele ludzkich żyć.

8 9
10 11
12 13

 

14

Jeszcze gołębie z przesyłkami, ale to już niedługo potrwa.

6

I następnie zaczęła się era poczty balonowej, której poświęciłem między innymi niniejszą strone internetową.

Dostawa poczty lotniczej mogła być spektakularna. W 1784, rok po pierwszym załogowym starcie balonu, Vincent Lunardi zostawił list na pokładzie jak przelatywał przez Hertfordshire w inauguracyjnym locie balonu w Anglii. Kolejny pionier, Charles Green użył spadochronu, żeby dostarczyć list do burmistrza Canterbury, kiedy był w drodze do Francji w 1836. Bardziej dramatyczna była próba w 1863, żeby skontaktować się z zagubioną arktyczną wyprawą Sir Johna Franklina, poprzez wypuszczenie ulotek z bezzałogowego balonu jak przelatywał nad opuszczoną, bezludną, zamarzniętą powierzchnią Kanady.

Wczesna próba automatyzacji w powietrzu – ulepszony balon Greena do zrzucania wiadomości, na spadochronach w 1850 roku.

3

4

Miasto Paryż - Pamiątka paryskiego balonu na ogrzane powietrze z 1906 roku oraz gołębie pocztowe z pocztówkami. Przejście z poczty gołębiej na balonową.

7

5