POCZTA BALONOWA Z OKAZJI „ŚWIĘTA GÓR”

ILUSTROWANY KURYER CODZIENNY w nr 225 (Kraków, piątek, 14.08.1936 r.) pisał:

Przewóz poczty balonem „Sanok”. Komitet Zjazdu Górskiego w Sanoku organizuje w dniu 16 sierpnia 1936 r. przy pomocy Klubu Balonowego „Guma” w Sanoku, przewóz poczty balonem „Sanok”.

Załoga balonu „Sanok” zabierze w dniu 16 bm. z urzędu pocztowego Sanok pocztę przeznaczoną specjalnie do przewozu balonem i przewiezie ją do miejsca lądowania balonu w granicach Rzeczypospolitej Polskiej, po czym przesyłki te oddane będą najbliższemu urzędowi pocztowemu, celem dalszego przesłania ich do miejsca przeznaczenia zwykłą drogą pocztową.

Balonem tym mogą być przewiezione tylko: zwykłe ekspresowe listy do 20 gramów wagi i kartki pocztowe, tak krajowe jak i zagraniczne za normalną taryfową opłatą. Pragnący przesłać tą drogą listy i kartki pocztowe powinni przesłać je w kopercie pod adresem urzędu pocztowego w Sanoku, który przesyłki te ostempluje specjalnym datownikiem s napisem „Balon Sanok”.

ILUSTROWANY KURIER FILATELISTYCZNY w numerze 132 z października 1936 w artykule Wacława Kalinowskiego pt: „NOWINKI BALONOWE” informował:

Dla całkowitego wyczerpania tematu przeze mnie poruszonego muszę jeszcze kilka słów poświęcić poczcie balonowej w Sanoku zorganizowanej z okazji Zjazdu Górskiego, który odbył się w tej miejscowości w dniach 15 i 16 sierpnia.

W niedzielę 16-go sierpnia wystartował balon „SANOK” pilotowany przez członków miejscowego klubu balonowego, który po niezbyt długim locie mającym charakter czysto propagandowy, wylądował w Czarnej k/Ustrzyk. Balon ten zabrał ze sobą transport przesyłek, które ostemplowano kasownikiem pamiątkowym oraz pieczątką prostokątną.

Ponadto każda przesyłka posiada okrągły kasownik czarny urzędu pocztowego: „CZARNA K/USTRZYK - 16. VIII. 36 - * * *”, który odebrał worek z korespondencją od lądującego balonu do dalszej wysyłki. Barwa kasownika pamiątkowego jest czarna lub fioletowa, natomiast pieczęć z nazwą balonu wyłącznie czarna.

Również na ten temat pisał Marian Duński w miesięczniku „FILATELISTA” (ORGAN FILATELISTÓW POLSKICH NA OBCZYŹNIE) Nr 1/1951 r. str. 11-13

Marian Duński, Przedbórz.

Poczta balonowa z okazji „Święta Gór”. 

Naczelnikiem Urzędu Pocztowo Telekomunikacyjnego w Wojciechowie k, Kamieńska był p. Prokopowicz, który bardzo przychylnie odnosił się do filatelistów, Otrzymawszy jakieś ciekawsze zawiadomienie z Okręg, Dyr. Poczt. w Warszawie, natychmiast podawał je do wiadomości. Związek Ziem Górskich, od szeregu lat organizował bardzo ciekawe imprezy regionalne pod nazwami: „Święto Gór ” i „Zjazd Górski”. A oto treść komunikatu:

Przewóz poczty balonem „Sanok”.

W czasie Zjazdu Górskiego, który się ma odbyć w Sanoku, Komitet Zjazdu Górskiego poza szeregiem atrakcyjnych imprez i uroczystości organizuje ponadto w dniu 16 sierpnia 1936 roku przy pomocy Klubu Balonowego „Guma” w Sanoku przewóz poczty balonem „S a n o k”.

Załoga balonu „Sanok” zabierze w dniu 16 sierpnia 1936 roku z Urzędu Pocztowego Sanok pocztę przeznaczoną specjalnie do przewozu balonem i przewiezie ją do miejsca lądowania balonu w granicach Rzeczypospolitej Polskiej. Po wylądowaniu załoga balonu „S a n o k” wyda pocztę najbliższemu urzędowi pocztowemu, które nadeszły tą drogą przesyłki prześle do miejsca przeznaczenia zwykłą drogą pocztową.

Pragnący wysłać tą drogą listy i karty pocztowe powinni przesłać je w kopercie pod adresem urzędu pocztowego w Sanoku, który przesyłki te wyda do dalszego przewozu załodze balonowej.

Przeznaczone do przewozu balonem listy i karty pocztowe zostaną przed wydaniem ostemplowane specjalnym datownikiem urzędu pocztowego Sanok oraz oznaczone odciskiem pieczęci z napisem „B a l o n S a n o k”.

W miejscu lądowania balonu, urząd pocztowy zaopatrzy przesyłki przewiezione balonem datownikiem urzędu pocztowego.

Przesyłki nadane w tym dniu mają następujące stemple i datowniki.

1) Jeden stempel - datownik – w formie balonu z napisem „Sanok 1” 16.VIII.1936. Poczta balonowa. Odbito tuszem czarnym.


2) Pieczątka prostokątna w ramce z napisem: „Balon Sanok” tusz czarny.

3) Miejsce lądowania balonu Sanok, datownik urzędu pocztowego C z a r n a k/ U s t r z y k 16. VIII. 36, trzy gwiazdki, odbito tuszem czarnym.

16.08.1936 POCZTA BALONOWA Z OKAZJI „ŚWIĘTA GÓR”BALON - SP-ATN „SANOK”

M. STARTU – SANOK
M. LĄDOWANIA - CZARNA k. USTRZYK
SO - / 36 025 / SANOK 1 16.VIII.36 POCZTA BALONOWA (czarny; fioletowy)

2

DO - CZARNA K. USTRZYK 16.VIII.36 ***
SH - / 36 224 / BALON „SANOK” (czarny; fioletowy)
P - Przewieziono 1200 sztuk przesyłek (600 listów i 600 kartek pocztowych) - z datownikiem okolicznościowym w kolorze czarnym 1175 sztuk, z datownikiem okolicznościowym w kolorze fioletowym 25 sztuk. Z przewiezionych przesyłek 15 sztuk wysłano do odbiorców zagranicznych.

1