Mój sympatyczny Kolega Adam podsunął mi ciekawy pomysł by stworzyć nowy artykuł „Lotnictwo polskie na obczyźnie” i rzeczywiście poniższe walory nie mają nic wspólnego ze sportem spadochronowym. To było przelewanie krwi.

1941 rok - winiety, nalepki dla wojsk desantowych, wykonane z inicjatywy kartografa Aleksandra Stockiego, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.
 
On sam w czasie wojny znalazł się w Anglii, ale pomimo że miał stopień oficerski, do wojska go nie wzięto. Ciążył na nim wyrok sądu wojskowego i wydalenie z wojska. Jego mama w mieszkaniu prowadziła sklep filatelistyczny. Tych znaczków różnych rodzajów są dziesiątki. Żolnierze chetnie je nalepiali na listach i to się rozniosło po świecie. To jest tylko pamiątka.
 
Oddziały spadochronowe. Znaczek przedstawia lądującego na polu spadochroniarza, ze zmienionymi napisami w zależności od rodzaju wydania.
 
68
 
Pamiątkowa winieta wykonana z inicjatywy zawodowego oficera Wojska Polskiego kartografa Aleksandra Stockiego. POCZTA POLOWA – nadruk odwrócony.
 
73
 
Inne nalepki poczty polowej - z wizerunkiem samolotu i spadochronu, pozostającej w obiegu zaledwie przez około 5 miesięcy. 
 
74  
 
83
 
Kolejne - z czarną obwódką po katastrofie w Gibraltarze, które były używane na przesyłkach Polskiej Poczty Polowej w Wielkiej Brytanii.
 
87
 
88
 
1942 (POLSKA emigracja) Polska Poczta Polowa. Parka nalepek dla wojsk desantowych z napisami w językach polskim i angielskim (Polish Field Post. Letter Seal).
 
Znaczki z tej serii przedstawiają polskie oddziały paramilitarne, które przyczyniły się do działań wojennych aliantów w latach 1939 – 1945 W przypadku mojej strony internetowej to oddziały spadochronowe.
 
80
 
81
 
89
 
=========================================================================
 
Od 17 września 1944 – 25 wrzesnia 1944 roku w dążeniu do błyskawicznego przeniesienia walk na terytorium Niemiec i tym samym szybszego zakończenia wojny rozpoczęła się bitwa o Arnhem.
 
Plan zakładał zajęcie mostów na Renie w okolicach Arnhem w Holandii przez potężny zrzut spadochronowy i utrzymanie ich przez 48 godzin, czyli do chwili nadejścia wojsk pancernych. Brytyjscy, amerykańscy i polscy skoczkowie – w sumie ponad 35 tys. żołnierzy.
 
Gen. Robert Urquhart, dowódca brytyjskiej I Dywizji Powietrznodesantowej (tzw. "Czerwonych Diabłów"), którego zadaniem było opanowanie mostu w Arnhem, wdał się w walkę z Niemcami i po trzech dniach musiał wycofać większość oddziałów w rejon Oosterbeek.
 
21 września do akcji weszła 1 Samodzielna Brygada Spadochronowa gen. Stanisława Sosabowskiego.
 
Około tysiąca polskich spadochroniarzy wylądowało w środku walk tak, że leciały w ich stronę kule niemieckie i alianckie. Nie było obiecanego przez Brytyjczyków promu, który miał przetransportować spadochroniarzy Sosabowskiego na północny brzeg rzeki, do Oosterbeek,  gdzie broniły się „Czerwone Diabły”. Znalazły się wreszcie zbyt nieliczne, jak na potrzeby, łodzie i pontony. Tylko część polskich żołnierzy przedostała się przez rzekę. Pozostali bronili się w miasteczku Driel.
 
31
 
38
 
1969 rok. 25 rocznica udziału Samodzielnej Brygady Spadochronowej w bitwie pod Arnhem. Holandia obchodziła bardzo hucznie rocznicę. Salwy honorowe w powietrze, gdzie był masowy zrzut przez 101 Brytyjski Batalion Spadochronowy nad wrzosowiskiem Glinkelse w Arnhem. Różne ujęcia spadochroniarzy brały udział w uroczystości odsłonięcia pomnika żołnierzy, którzy zginęli 25 lat temu. Zrzucono 800, ocalało tylko 18. Niektórzy z nich byli na ceremonii.
 
53
 
Medal został wybity w 1989 roku dla upamiętnienia gen. Stanisława Sosabowskiego z Pierwszej Polskiej Samodzielnej Brygady Spadochronowej. 
 
Stop: brąz patynowany
Średnica: 70 mm
Rant: gładki
Projektant: A. Nowakowski, sygnowany
Wielkość emisji: 2100 szt.
Waga: 130 g
Emitent: Polskie Towarzystwo Numizmatyczne, Oddział Kalisz
Producent: Mennica Państwowa
 
Awers: Portret gen. Stanisława Sosabowskiego 1892 – 1967, dowódcy Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej.
 
Rewers: Znak spadochronowy II Wojny Światowej, mapa działania Pierwszej Samodzielnej Brygady Spadochronowej, data 1944-1989, oraz napis 45 Rocznica  Bitwy Pod Arnhem.
 
43
 
44
 
=========================================================================
 
Myślę, że do artykułu mogę dodać temat: Cichociemni Spadochroniarze Armii Krajowej – żołnierze konspiracyjnej Armii Krajowej w służbie specjalnej, służący w strukturach wojskowych Polskiego Państwa Podziemnego, którzy podczas służby w Polskich Siłach Zbrojnych, ochotniczo zgłosili się do służby w kraju.
 
Znaczek turystyczny nr 931 Szlak Pamięci Żołnierzy AK Cichociemnych.
 
Szlak Pamięci Cichociemnych „Załusków – Wszeliwy – Brzozów Stary” leży w Gminie Iłów, w powiecie sochaczewskim, w województwie mazowieckim. Upamiętnia operację Cichociemnych „Jacket”. Cichociemni wylądowali pomyłkowo bardzo blisko granicy między III Rzeszą a Generalną Gubernią, która biegła przez Wszeliwy i Brzozów Stary, stąd napotkali opór niemieckich celników. Na Szlaku Pamięci Cichociemnych w Brzozowie Starym znajduje się szczególne miejsce historyczne, gdyż tutaj 28 grudnia 1941 r. zginęli z rąk Niemców pierwsi dwaj Cichociemni. To tragiczne wydarzenie upamiętnia obelisk znajdujący się w miejscu ich walki i śmierci na Skwerze im. Żołnierzy AK Cichociemnych. Na miejscowym cmentarzu przy kwaterze Żołnierzy Września 1939 r. znajduje się ich grób. Warto zajrzeć do kościoła z połowy XIX wieku,  gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona śmierci dwóch Cichociemnych.
 
45
 
Medal poświęcony Cichociemnym, formacji Polskich Skoczków AK.
 
Awers – Spadochron z sentencją - napis „DLA ODZYSKANIA WOLNOŚCI OJCZYZNY” – są to slowa roty przysięgi AK. 316 jest to liczba Cichociemnych bohaterów.
Rewers – gapa – symbol Cichociemnych oraz napis „TOBIE OJCZYZNO”.
 
Odlew z metali nierdzewnych pokryty mosiądzem o średnicy 7,5 cm.
 
46
 
47
 
Na stemplu - Znak Spadochronowy Cichociemnych.
 
29
 
Cichociemni byli komandosami wolności, elitą dywersji. Żołnierzami konspiracyjnej Armii Krajowej, wywodzącymi się z Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Armii Polskiej gen. Andersa, którzy ochotniczo zgłosili się do służby na terenie Polski okupowanej przez Niemców i Rosjan, zostali przerzuceni do Kraju drogą lotniczą.
 
Z 15 na 16 lutego 1941 roku nad okupowaną Polską wyskoczyła z samolotu pierwsza ekipa „cichociemnych”. Pierwsza trójka z grona starannie wybranych żołnierzy, którzy mieli wesprzeć walkę w okupowanym kraju.
 
Stanisław Kostka Krzymowski, zrzucony w pierwszej trójce.
 
30
 
Pamięć o Cichociemnych, czyli elitarnych żołnierzach Armii Krajowej, którzy byli szkoleni do działań specjalnych i zrzucani na teren okupowanej Polski, jest niezwykle ważna. Wielu z nich padło ofiarą represji zarówno ze strony NKWD, jak i UB po zakończeniu II wojny światowej. Po wojnie komunistyczne władze PRL traktowały ich jako zagrożenie, a wielu z nich zostało aresztowanych, torturowanych i skazanych na śmierć lub długoletnie więzienie.
 
W 1989 roku, w okresie przemian demokratycznych, Solidarność oraz inne organizacje zaczęły przywracać pamięć o bohaterach, którzy byli prześladowani przez komunistyczne służby. W tym czasie organizowano uroczystości upamiętniające ofiary represji, a także publikowano materiały historyczne, które miały na celu przywrócenie ich zasług dla Polski.
 
90
 
91
 
92
 
93
 
94
 
95
 

W lutym 2016 roku przypadła 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych – partyzantów, którzy w czasie II wojny światowej dobrowolnie stanęli do bohaterskiej walki z niemieckim okupantem. Oficjalne obchody jubileuszu były wspaniałą okazją, by przypomnieć Polakom, kim byli ci heroiczni patrioci.

Cichociemni byli specjalnie szkolonymi żołnierzami Polskich Sił Zbrojnych. W trakcie trwania II wojny światowej desantowano ich na terytorium okupowanej Polski. Ich zadaniem była organizacja i szkolenie polskiego ruchu oporu oraz  nieregularna walka z niemieckim okupantem. Cichociemnymi zostawali wyłącznie ochotnicy. Pierwszy lot i skoki odbyły się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Do grudnia 1944 roku udało się przerzucić do Polski 316 Cichociemnych.

Autorem waloru jest pani Agnieszka Próchniak.

Na awersie spogląda na nas żyjący 101 lat Aleksander Tarnowski (pseudonim „Upłaz”), zmarł 4 marca 2022 roku. Do wykonania jego podobizny wykorzystano zdjęcie wykonane przez Pawła Kółkiewicza. Jako cichociemny swojego skoku dokonał z samolotu Halifax JP-181 „C” w ramach operacji „Walter 12” w nocy z 16 na 17 kwietnia 1944 roku, o czym przypomina napis pod portretem.

Znad górnego marginesu nadlatuje bombowiec Armstrong Whitworth Whitley będący lustrzanym odbiciem zdjęcia z 1940 roku. Tego typu samolot z oznaczeniem Z-6473 z 419 Eskadry RAF do zadań specjalnych został wykorzystany do pierwszego zrzutu cichociemnych w ramach akcji „Adolphus”. Miejscem docelowym skoczków były okolice Włoszczowej, lecz w wyniku zboczenia z kursu i małej ilości paliwa byli oni zmuszeni wylądować w pobliżu miejscowości Dębowiec leżącej na terenie Rzeszy.

Z prawej strony banknotu możemy dostrzec Znak Spadochroniarzy Armii Krajowej ustanowiony 5 lutego 1954 roku w Londynie. Edycja tej odmiany znaku liczy tylko 316 numerowanych egzemplarzy, tyle, ilu cichociemnych zrzucono do okupowanej ojczyzny. Pikujący na dół orzeł został opracowany przez twórcę rysunków do Koziołka Matołka, grafika Mariana Walentynowicza. Wizerunek orła zaczerpnął z zaprojektowanej przez siebie okładki emigracyjnego wydania książki Józefa Kisielewskiego „Ziemia gromadzi prochy”. W szponach orła dodano wieniec laurowy, wewnątrz którego zamieszczono symbol nadziei na odzyskanie niepodległości - Znak Polski Walczącej.

Z prawej strony portretu widnieje wykonany przy wykorzystaniu reliefu napisy „Tobie ojczyzno” świadczący o poświęceniu cichociemnych. Napis ten możemy spotkać na odwrocie Znaków Spadochronowych wzór 1941, 1944, 1954. Na stronie przedniej waloru umieszczono dwukrotnie numerację: w kolorze czerwony z lewej strony i w kolorze czarnym z prawej strony. Prawdopodobnie oznaczenie serii AP odnosi się do inicjałów autorki waloru. W tle widzimy niebo z chmurami, które podczas skoków mogą podziwiać spadochroniarze oraz charakterystyczne dla autorki gilosze. W prawym dolnym rogu widnieją cyfry 1941/2016, które przypominają o obchodach 75 rocznicy pierwszego zrzutu cichociemnych.

Rewers swoją symboliką odnosi się do polskiej elitarnej Jednostki Specjalnej GROM, którą uważa się za duchowego spadkobiercę tradycji cichociemnych. Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 4 sierpnia 1995 roku Jednostka przejęła dziedzictwo Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej 1940-1945 oraz przyjęła nazwę wyróżniającą „Cichociemnych”. Jednostka została powołana oficjalnie do życia 13 lipca 1990 roku w odpowiedzi na postrzelenie dwóch Polaków w Bejrucie przez terrorystów na mocy Zarządzenia Organizacyjnego Ministra Spraw Wewnętrznych.

Na pierwszym planie umieszczono portret majora Krzysztofa Woźniaka będącego jedynym poległym dotychczas członkiem jednostki GROM podczas misji. Poległ on w wieku 36 lat 23 stycznia 2013 roku w wyniku ran postrzałowych odniesionych podczas akcji zatrzymania groźnego terrorysty.

Z lewej strony z wykorzystaniem druku irysowego umieszczono powstałe w 1992 roku odznaczenie JS GROM zaprojektowane przez Pawła Mosznera. Jest to ten sam orzeł co w przypadku Znaku Spadochroniarzy Armii Krajowej, tylko z tą różnicą, że w szponach trzyma on grom utożsamiany z mocą i potęgą.

W prawym górnym rogu widzimy awers pamiątkowego medalu zaprojektowanego przez Roussane i Andrzeja Nowakowskiego. Na tle fakturowanej powierzchni widzimy symboliczne gromy i orły w locie. Na górze i na dole przy krawędzi znajduje się napis: „JEDNOSTKA WOJSKOWA GROM /CICHOCIEMNI”. Medal został wyprodukowany przez Mennicę Polską S.A w 2012 roku na zlecenie Jednostki Wojskowej 2305 Grom im. Cichociemnych w ilości 700 sztuk. Został on zrobiony ze srebrzonego i oksydowanego tombaku.

W lewym górnym rogu widnieje tekst „Nie mogliśmy wybrać lepszego patrona. GROM i cichociemni to związek idealny. Oprócz wieku niewiele ich różni”, który wyszedł spod pióra dziennikarza Juliusza Ćwielucha i pochodzi z czołówki artykułu „Tradycja podtrzymywana przez GROM” zamieszczonego w tygodniku „Polityka” z dnia 26 kwietnia 2016 roku. Słowa te są częściowo inspirowane wypowiedzią pułkownika Mieczysława Kurasa, dobitnie podkreślają, że GROM jest spadkobiercą tradycji cichociemnych. W centrum widnieją czterej spadochroniarze tworzący formację w powietrzu. Grafika powstała na podstawie zdjęcia prezentującego szkolenie spadochronowe JS GROM. Kolorystyka banknotu jak przystało na walor o tematyce powiązanej z wojskiem, wykorzystuje barwy maskujące: zielony i brązowy.

Prezentowany banknot stanowi jedynie walor kolekcjonerski i nie jest środkiem płatniczym.

85

86